Wiele osób uzależnionych nie zdaje sobie sprawy z tego, iż są chore. Zbyt częste używanie różnych substancji psychoaktywnych czy alkoholu może doprowadzić do sytuacji kryzysowej związanej na przykład ze złym stanem zdrowia, pogorszeniem relacji z najbliższymi. Groźba rozwodu czy rozstania, niekiedy staje się motywacją do przyjrzenia się swojemu systemowi picia czy zażywania narkotyków. Uzależnić się można od wielu substacji czy czynności, np. zakupów, seksu, komputera, jedzenia, i .in.

Warto zdecydować się na spotkanie ze specjalistą, aby dowiedzieć się, „czy być może nie piję za dużo albo zbyt często?” Szczególnie osoby uzależnione obawiają się spotkania z terapeutą uzależnień czy psychologiem ponieważ zawsze mają jakieś „ważne” usprawiedliwienia dla swojego picia, a jednocześnie głęboko wierzą w to, że będą w stanie nad nim zapanować. Nie każde spotkanie ze specjalista terapii uzależnień musi wiązać się z rozpoznaniem uzależnienia. Jednak warto przyjrzeć się wspólnie z terapeutą czy taki system picia nie powoduje zbyt dużych strat w życiu danej osoby.

Wiele osób nadmiernie pijących wierzy w to, że przyczyna picia leży poza nimi (winni są inni ludzie, sytuacje, zdarzenia, los, warunki życia, pracy itp.), i że sytuacja wkrótce ulegnie poprawie, bez konieczności podejmowania jakiejkolwiek aktywności z ich strony. Niestety problemy nierozwiązane narastają. Myśl o podjęciu terapii wywołuje strach przed niewiadomą, jakie mogą być tego konsekwencje, jak wygląda leczenie i jak to wpłynie na życie danej osoby .

Zapraszam na konsultację osoby, które uznają swoje uzależnienie za powodujące negatywne konsekwencje (np. straty finansowe, osobiste, i.in.) oraz chciałyby się dowiedzieć więcej na czym polega uzależnienie od alkoholu ,czy innych substancji. Zapraszam również osoby, które mieszkają lub są związane z osobą, która pije za dużo. Może to być maż/ żona, partner, dziecko.